Strona główna

Monitor sieci w telefonach Nokia (2/7)

[Część 1][Część 2][Część 3][Część 4][Część 5][Część 6][Część 7]


  1. Co to jest ?
  2. Czy jest mi potrzebny ?
  3. Czy po włączeniu monitora telefon pobiera więcej energii ?
  4. Jak go włączyć ?
  5. Jaką wersję monitora mogę włączyć w telefonie ?
  6. Czy włączenie monitora powoduje utratę gwarancji ?
  7. W moim telefonie menu monitora ma numer inny niż 10. Czy to normalne ?
  8. W moim telefonie menu monitora ma numer 11, natomiast poprzednia pozycja numer 9. Czy to normalne ?
  9. Jak się nim posługiwać ?
  10. Czy mogę zepsuć sobie telefon ?
  11. Słowniczek
  12. Znaczenie poszczególnych testów
  13. Można też użyć programu...
  14. Czy można korzystać z monitora sieci, gdy nie ma w telefonie karty SIM, nie został podany jej PIN lub jest nieaktywna ?
  15. W jaki sposób mogę wyłączyć monitor sieci ?
  16. Czy powinienem wyłączyć monitor sieci przed oddaniem telefonu do serwisu ?
  17. Czy po wyłączeniu monitora sieci będę go mógł włączyć ponownie ?
  18. Czy monitor sieci jest dostępny także w analogowych Nokiach ?
  19. Czy monitor sieci pozwoli na używanie telefonu podobnie jak radiostacji ?
  20. Dlaczego w moim telefonie jest znacznie mniej testów niż zostało tutaj opisane ? Czy mogę zwiększyć ich ilość ?
  21. Czy mogę stwierdzić z pomocą monitora sieci, gdzie znajduje się mój rozmówca ?
  22. Czy mogę stwierdzić z pomocą monitora sieci, gdzie się znajduję ?
  23. Co to są kody monitora sieci ?
  24. Czy jest prawdą, że monitor sieci w telefonie z dodatkowym urządzeniem zmieniającym jego pasmo działa niepoprawnie ?
  25. Gdzie znajdę opis protokołu MBUS/FBUS i komendy związane z monitorem sieci ?
  26. Użyte materiały
  27. Dodatkowe informacje

11. Słowniczek


Poniżej wyjaśniam niektóre pojęcia, które przewijają się w tym FAQ:

ACCH (Analog Control Channel) (TDMA 800/TDMA 1900)

AMPS (Advanced Mobile Phone Service)
System analogowej telefonii komórkowej działający w częstotliwości 800 Mhz. Używany m.in. w Ameryce Północnej.

ASIC (Application Specific Integrated Circuit)
Mianem tym określa się układ elektroniczny służący do konkretnych celów (w telefonie m.in. kontroluje komunikację między MCU i DSP). Układy takie projektują i produkują używające je firmy.

AVCH (Analog Voice Channel) (TDMA 800/TDMA 1900)

BCC (Base-station Color Code) (GSM/DCS/PCS)
3 bitowy numer (zakres 0-7) używany do rozróżnienia sąsiadujących komórek tego samego operatora nadających z użyciem BCCH w tym samym kanale FDMA. Takie rozróżnienie nie jest potrzebne w przypadku komórek różnych operatorów (używają różnych kanałów, więc ich BCCH są w różnych kanałach FDMA). Jest podawany w BSIC każdego BTSa (możesz go sprawdzić np. w Menu 10-2).

BSC (Base Station Controller) (GSM/DCS/PCS)
Kontroler stacji bazowych. Może sterować i sprawować nadzór nad jednym lub kilkoma BTSami.

BSIC (Base Station Identity Code albo Base transceiver Station Identity Code) (GSM/DCS/PCS)
Numer identyfikujący danego BTSa. Jeżeli jego wartość zapiszemy binarnie (dwójkowo), to trzy pierwsze cyfry (oczywiście w zapisie dziesiątkowym) stanowić będą jego BCC, następne trzy NCC. Przyjmuje wartości z zakresu 0 - 63. Wartości BSIC są podawane m.in. w Menu 10-2.

BTS (Base Transceiver Station) (GSM/DCS/PCS)
Stacja nadawczo - odbiorcza. Za jej pośrednictwem telefony komunikują się z siecią (parametry takie jak kanał używany do komunikacji, odległość i jakość sygnału możesz znaleźć np. w Menu 10-1). Klasy mocy BTSów są następujące:

GSM 900
GSM 1800
320 W (55 dBm)
160 W (52 dBm)
80 W (49 dBm)
40 W (46 dBm)
-
-
-
-
20 W (43 dBm)
10 W (40 dBm)
5 W (37 dBm)
2,5 W (34 dBm)

Jeżeli chodzi o spisy BTSów, musisz pamiętać, że czasami w sieci zmieniane są LAC i CID komórek (i dane, które znajdziesz pod podanymi adresami, mogą być nieaktualne !).

Odnośniki związane z BTSami (mapki, lokalizacje, zdjęcia, opisy) znajdziesz również:

Na specjalne wyróżnienie (moim zdaniem) zasługują natomiast:

Wszelkie uwagi dotyczące BTSów w sieci Era GSM (np. informacje o nieprawidłowym działaniu, propozycje nowych lokalizacji, itp.) można natomiast zgłaszać do Jakuba Krama (602293483@eranet.pl) i Mirosława Kotlińskiego (602287746@eranet.pl).

C1 (path loss-criterium) (GSM/DCS/PCS)
Parametr (zakres od -99 do 99 dBm) obliczany przez telefon, który na jego podstawie decyduje, z których komórek ma korzystać (robi to tylko wtedy, jeżeli C1 jest dodatni dla danej komórki). Pod uwagę są brane:

a wzór do jego obliczania wygląda następująco: C1 = (RX - RxLevAm - MAX ( ( MSTxPwr - MSMaxTxPwr ), 0) ) ), gdzie MAX(x,y) to oczywiście funkcja matematyczna zwracająca większą z podanych liczb. Telefon podaje wartości C1 w Menu 10-1 (dla używanego kanału) i w Menu 10-3, Menu 10-4 i Menu 10-5 (dla sąsiednich kanałów).

C2 (cell-reselection criterion) (GSM/DCS/PCS)
Parametr (wartości z zakresu od -99 do 99 dBm) obliczany na podstawie wzoru C2 = C1 + Cell reselect offset - Temporary offset * H (Penalty time - T). Jeżeli jego wartość dla jakiejś komórki (C2 dla sąsiednich kanałów są w Menu 10-3, Menu 10-4 i Menu 10-5) jest wyższa niż wartość dla aktualnej komórki (telefon podaje ją w Menu 10-1 i Menu 10-3) dłużej niż 5 sekund, telefon ją zmienia. Są 2 wyjątki od tej reguły:

Jeżeli chodzi o funkcję H(x), to dla nieużywanych aktualnie komórek przyjmuje ona wartość 0 (jeżeli x<0) albo 1 (jeżeli x>=0). Dla aktualnie używanej komórki H(x) jest zawsze równa 0.
Jak widać, dzięki umiejętnemu operowaniu tym parametrem (przez CELL_RESELECT_HYSTERESIS) operator może kierowac połączenia do konkretnych komórek (odciążając w ten sposób sieć).

CDMA (Code Division Multiple Access; also known as IS-95)
One of the newer digital technologies in 800 or 1900 Mhz. Used in North America, Australia and some southeastern Asian countries (e.g. Hong Kong and South Korea). It doesn't divide the radio frequency spectrum into separate user channels by frequency slices or time slots, but separates users by assigning them digital codes within the same broad spectrum.

DCCH (Digital Control Channel) (TDMA 800/TDMA 1900)

DCS (Digital Cellular System)
System telefonii komórkowej działający w paśmie 1800 Mhz (stąd nazywany jest obecnie raczej GSM 1800) - zmieniona wersja systemu GSM (900 Mhz). Wprowadzone modyfikacje pozwoliły zwiększyć pojemność sieci (stąd instaluje się go głównie w okolicach aglomeracji miejskich, gdzie jest większa ilość abonentów) kosztem gęstszego rozstawiania stacji bazowych (BTSów) oraz wprowadzić roaming w obrębie jednego kraju. Ze szczegółow technicznych: inne są numery kanałów (patrz Menu 10-17), moce nadawcze telefonów (patrz opis RX) i BTSów pracujących w obu systemach, jak również maksymalna prędkość użytkownika, przy której może wykorzystywać swój telefon (w GSM jest to 250 km/h, w DCS 130 km/h).

DSP (Digital Signal Processor)
Procesor sygnałowy (układ scalony zajmujący się cyfrową obróbką sygnałów - kontroluje interfejs radiowy i kodowanie/dekodowanie mowy). Wersja oprogramowania jest podawana w Menu 10-88.

DTCH (Digital Traffic Channel) (TDMA 800/TDMA 1900)

DTX (Discontinous Transmission Exchange)
W trosce o nasze akumulatory ;-), część sieci i telefonów pozwala na tzw. przerywaną transmisję (właśnie DTX). Po prostu, wykorzystane zostało to, że nie mówimy cały czas, tylko również słuchamy (i wtedy telefon może wyłączać swój nadajnik). Aby nasz rozmówca nie usłyszał ciszy (pomyśli, że połączenie zostało przerwane), jego telefon generuje pewien szum (nazywany potocznie komfortowym :-)) naśladujący odbierane w czasie mówienia szumy.

(GSM/DCS/PCS):
Na korzystanie z DTX musi pozwalać telefon (Nokia oczywiście może - patrz Menu 10-78) i BTS - sprawdzisz to (i ewentualnie ustawisz) w Menu 10-12 i Menu 10-13.

FDMA (Frequency Division Multiple Access) (GSM/DCS/PCS)
Pojęcie to oznacza wielodostęp w dziedzinie częstotliwości: w tym samym czasie (równocześnie) jest prowadzona transmisja na różnych częstotliwościach (jest to połączenie typu "pełen dupleks" - "full duplex"): "w dół" (down-link) - od BTSa do telefonu i "w górę" (up-link) - od telefonu do BTS (określenia "w dół" i "w górę" wzięły się stąd, że anteny BTSów są zazwyczaj wyżej niż anteny telefonów i sygnał od BTSa do telefonu musi rzeczywiście wędrować w dół (albo w odwrotną stronę w górę)).

GSM (Global System for Mobile Communication)
System telefonii komórkowej działający w częstotliwości 900 Mhz. Później zaadoptowano go na częstotliwość 1800 Mhz (DCS) oraz 1900 Mhz (PCS).

HLR (Home Location Register) (GSM/DCS/PCS)
Rejestr sieci przechowujący informacje związane z abonentami swojej sieci (np. do jakich usług mają dostęp, jaki mają abonament, w zasięgu jakiej sieci się ostatnio znajdowali, itp.).

IMEI (International Mobile Equipment Identification code) (GSM/DCS/PCS)
Niepowtarzalny (15 cyfrowy) numer przyporządkowany każdemu telefonowi GSM na świecie. Można go sprawdzić kodem *#06# (nie tylko w Nokiach) albo w menu serwisowym (Nokia) - włączasz go kodem *#WAR0ANTY# albo *#WARRANTY# (Nokia 6130). W Nokii 3110 w menu serwisowym (*#WAR0ANTY#) musisz w tym celu podać natomiast kod 9268. Na podstawie samego IMEI można m.in. określić producenta telefonu, miejsce jego wyprodukowania, numer seryjny (pod adresem www.tele-servizi.com/janus/texts/imei.txt możesz np. zobaczyć taką listę dla Motoroli). Operatorzy mogą nie zezwalać na dostęp do swoich sieci niektórym telefonom - np. kradzionym (są identyfikowane właśnie na podstawie IMEI). Mogą oni się również wymieniać ich listami.

IMSI (International Mobile Subscriber Identify) (GSM/DCS/PCS)
Niepowtarzalny numer (maksymalnie 15 cyfr) nadawany telefonowi:

IMSI attach (GSM/DCS/PCS)
Czynność wykonywana po włączeniu telefonu. Polega ona na tym, że podaje on sieci informację, że jest już aktywny (można się z nim komunikować - wysłać zaległe SMSy, itp.) i dostaje numer IMSI. Licznik związany z IMSI attach jest w Menu 10-64, to, czy pozwala na to komórka, sprawdzisz w Menu 10-7.

IMSI detach (GSM/DCS/PCS)
Przy wyłączeniu telefon informuje z kolei sieć, że nie będzie możliwa komunikacja z nim (i jego IMSI jest już nieaktualny). Licznik związany z IMSI detach jest w Menu 10-64, to, czy pozwala na to komórka, sprawdzisz w Menu 10-7.

Location Update (GSM/DCS/PCS)
Telefon powinien informować sieć, gdzie go szukać. Jest to nazywane Location Update i wykonywane po zmianie Location Area (telefon robi to "inteligentnie" i np. w przypadku, gdy straci (a później odzyska sygnał sieci), wykonuje Location Update tylko wtedy, gdy używany aktualnie BTS ma inny LAC niż poprzedni - wykorzystywany przed stratą sygnału) lub PLMN (przeniesieniu się w zasięg drugiej sieci lub próbie zalogowania się do niej). Wtedy wiadomość o Location Update jest przekazywana do nowego MSC/VLR, które przekazuje z kolei informację o położeniu do HLR. Kiedy telefon działa już w nowym MSC/VLR, HLR użytkownika nie identyfikuje go już przez numer przekazywany przez stary MSC/VLR. Pewną odmianą Location Update są tzw. PLU, IMSI attach i IMSI detach (telefon je odróżnia w Menu 10-64). Aktualne Location Area możesz sprawdzić w Menu 10-11.

MCU (Master Control Unit processor)
Główny procesor w telefonie.

MSC (Mobile Switching Center) (GSM/DCS/PCS)
Odpowiada za komunikację użytkowników z innymi (np. użytkownikami innych sieci).

NCC (National Color Code albo Network Color Code) (GSM/DCS/PCS)
3 bitowy numer (zakres 0-7) używany do rozróżnienia komórek operatorów z różnych krajów (np. przy granicy kraju, gdzie telefon znajduje się w zasięgu różnych sieci) nadających z użyciem BCCH w tym samym kanale FDMA. Numer ten nie zmienia się w obrębie PLMN. Jest podawany w BSIC każdego BTSa (możesz go sprawdzić np. w Menu 10-2).

PLMN (Public Land Mobile Network) (GSM/DCS/PCS)
Obszar obsługiwany przez jednego operatora (jedną sieć). Przy jego zmianie telefon wykonuje Location Update.

PLU (Periodic Location Update) (GSM/DCS/PCS)
Informowanie sieci przez telefon o tym, w zasięgu jakich komórek (w jakim rejonie kraju) się znajduje. Czynność ta jest wykonywana co pewien ustalony (zależny od sieci - np. dla Ery i Plusa są to 3 h, dla Idei 2 h) czas (można go sprawdzić w Menu 10-10). Jest on liczony od ostatniego "kontaktu" z siecią (licznik nie zatrzymuje się, gdy telefon utraci jej sygnał !) - rozmowy, wysłania (otrzymania) SMSa, zgłaszania żądań (np. włączania przekierowań rozmów) - również wtedy jest ona informowana o położeniu telefonu (jednakże nie jest to rejestrowane w Menu 10-64). Licznik związany z PLU jest w Menu 10-64.

Skakanie po częstotliwościach (channel hopping) (GSM/DCS/PCS)
Podczas połączenia Twój telefon może stale zmieniać używaną częstotliwość (a właściwie kanał) podczas komunikacji z komórką. Jest to stosowane, gdy jakiś kanał jest ciągle zakłócany - przy stałym jego używaniu przez telefon nawiązanie połączenia mogłoby być niemożliwe, przy channel hopping tracona jest co najwyżej część całej transmisji przeprowadzona na tej częstotliwości (daje to mnie zaników sygnału, nie zmienia natomiast jakości dźwięku - wszak sposób jego kodowania jest zawsze taki sam). To, czy telefon używa tego (podczas połączenia), sprawdzisz w Menu 10-1, to, czy pozwala na to komórka, w Menu 10-12 (wartości uaktualniane tylko podczas połączenia). Do używania channel hopping potrzebne jest tzw. Hopping Sequence Number (zmiana częstotliwości odbywa się według znanej telefonowi i sieci sekwencji) - patrz Menu 10-2.

TCH (Traffic Channels) (GSM/DCS/PCS)
Dwukierunkowe, fizyczne kanały do transmisji danych użytkownika (komputerowych albo zakodowanego dźwięku). Istnieje kilka ich odmian:

Jeżeli sieć nie obsługuje któregoś z kanałów, a Twój telefon przyjmuje kod do jego aktywacji, możesz zobaczyć komunikat "Nie gotowe" ("Not ready").

Rodzaj używanego przez telefon kanału możesz sprawdzić w Menu 10-1. Kolejność używania kanałów TCH możesz natomiast dowolnie ustawić w niektórych programach serwisowych (np. w WinTesli wybierasz z menu głównego "Software", a później "Product Profile" - może to być jedyna metoda włączenia obsługi kanału HR w słuchawce).

TDMA (Time Division Multiple Access) (GSM/DCS/PCS)
Pojęcie oznaczające wielodostęp w dziedzinie czasu: w tym "samym" czasie możliwa jest transmisja danych (zakodowana rozmowa albo dane komputerowe) na jednym kanale (jego numer sprawdzisz w Menu 10-1) przez KILKA telefonów (tak naprawdę, czas ten jest dzielony na bardzo małe części (patrz opis TS), których nie zauważamy - stąd w uproszczeniu można napisać, że wszystko dzieje się równocześnie).

TMSI (Temporary Mobile Subscriber Identity): (GSM/DCS/PCS)
W trakcie procedur sygnalizacyjnych kodowanych w kanale radiowym (m.in. w czasie uaktualniania położenia) telefonowi jest przydzielany przez MSC ten numer. W momencie, gdy sieć chce skontaktowac się z danym telefonem, a transmisja po kanale radiowym nie jest jeszcze kodowana, jest on wysyłany zamiast IMSI i pozwala telefonowi zorientować się, że przywołanie dotyczy właśnie jego. Numer ten ma znaczenie lokalne i jego struktura jest określana przez administratora sieci. Aktualne TMSI sprawdzisz w Menu 10-10.

VLR (Visitor Location Register) (GSM/DCS/PCS)
Rejestr przechowujący te same informacje co HLR, ale dla abonentów działających w roamingu (są one pobrane z HLR ich macierzystych sieci)

Na początek

[Część 1][Część 2][Część 3][Część 4][Część 5][Część 6][Część 7]



Marcin Wiącek (WWW)
Ostatnia aktualizacja: 4 maja 2000